آموزش تخته نرد

تاس چیست

تاس چیست ؟

تاس چیست

تاس دقیقاً چیست ؟بیشتر تاس ها مکعب های کوچک هستند که در هر یک از شش ضلع خود ، نقاطی دارند که با اعداد یک تا شش مطابقت دارد.بسیاری از بازی ها نیاز دارند تا بازیکنان تاس بریزند.تاس در بازی هایی رومیزی و بازی هایی که شامل شانس است مثل تخته نرد اصفهان مورد استفاده قرار می گیرد.

اگر از هر بازیکن تخته نرد خاتم کاری بپرسیم که مهمترین قسمت بازی چیست ، آنها به احتمال زیاد می گویند این تاس است.صرف نظر از اینکه یک بازیکن چه حرکاتی را انجام می دهد ، یک چرخش تاس همیشه در نتیجه بازی تاثیرگزار است.

تاس به عنوان اشیایی قابل پرتاب تعریف می شود که ممکن است در تعدادی از اضلاع و موقعیت های مختلف ساکن شود و به عنوان روشی برای ایجاد نتایج تصادفی استفاده می شود.انواع مختلفی از تاس وجود دارد.مردم در مورد منشا تاس نظرات گوناگونی دارند.برخی فکر می کنند که آن را رومی ها اختراع کرده اند و برخی فکر می کنند که آن را مصریان اختراع کرده اند.

تاس ها ، به صورت منفرد یا به صورت گروهی ، از دست یا از یک فنجان یا جعبه طراحی شده برای هدف ، روی یک سطح صاف پرتاب می شوند.

تاس در چین ، هند ، ژاپن ، کره و سایر کشورهای آسیایی همیشه محبوب بوده و هنوز هم محبوب است.تاس در طول تاریخ از طیف گسترده ای از مواد از جمله سنگ ، چوب و استخوان حیوانات و اخیراً از باکلیت و پلاستیک ساخته شده است.

انواع تاس

تاس سفارشی

اگر هدف شما از تاس ، ارتباطی با تولید یک عدد تصادفی ندارد ، چهره های سفارشی برای شما مناسب هستند.می توان طرح های شما را بر روی تاس های شما حک کرد.البته ، خواندن تصاویری که طراحی ساده ای دارند بسیار راحت تر بوده و تأثیر بهتری دارد.

بسیاری از وب سایت ها و فروشگاه های ویژه وجود دارند که تاس های شخصی و سفارشی را برای بازی به فروش می رسانند.تاس های ارائه شده توسط این مجموعه های مخصوص در انواع مختلف ارائه می شوند و از طیف گسترده ای از مواد مختلف ساخته شده اند.

شما تاس پلاستیکی طبیعی خود را دارید.اگر بازیکنان بخواهند کمی پیچیده تر شوند ، مواد دیگری وجود دارد که با وجود آنها می توانید بازیکنان را تحریک کنید.برخی از وب سایت ها تاس های ساخته شده از فلزات ، آلومینیوم ، نقره و حتی طلا می فروشند.شما همچنین می توانید تاس ها تهیه کنید که کاملا از سنگ ساخته شده اند.

اگر تاس بسیار نادر یا گران قیمت دارید ، نمی خواهید آن را روی هر سطحی که منجر به آسیب شود بچرخانید.اگر تاس شما دارای ارزش بالایی است ، غلتیدن روی فرش یا حتی یک سطح چمن مانند ، بهترین گزینه شماست.

برخی از بازیکنان در این زمینه بسیار خلاق می شوند.برای ایجاد سطح مناسب برای چرخش تاس خود می توانید از مواد خاصی مانند نمد یا انواع پلاستیک استفاده کنید.این می تواند لایه دیگری از شخصی سازی و خلاقیت را به بازی اضافه کند.یک سطح که به صورت شخصی طراحی شده است ، حتی می تواند متناسب با تاس های شخصی تزئین و طراحی شود.

تاس خود را تمیز نگه دارید

مراقبت از تاس بسته به نوع تاس شما ممکن است از چندین روش مختلف تشکیل شود.با فرض اینکه تاس پلاستیکی دارید ، آب گرم و صابون این کار را انجام می دهد.نگران نباشید ، تاس ها را با محلول آب و صابون تمیز کنید.آنها را در آب تمیز خوب بشویید و سپس با حوله خشک کنید.

تاس

تاس فلزی

تاس های فلزی را می توانید در هر ظرف خشک و نرم که آنها را از عناصر دور نگه دارد ، به خوبی نگهداری کنید.آنچه شما به دنبال جلوگیری از آن هستید ، گرما و رطوبت شدید است.این دو عنصر سریعتر از هر چیز تاس فلزی شما را از بین می برد.

فرآیند تمیز کردن در مورد نسخه فلزی کاملاً شبیه تاس پلاستیکی است.یکی از بزرگترین تفاوت ها در نوع صابونی است که استفاده می کنید.اگر تاس فلزی دارید ، باید از صابون دستی بجای صابون مخصوص ظرف استفاده کنید.صابون دست ملایم تر است ، بنابراین احتمال آسیب دیدن تاس کمتر است.حتما از حوله تمیز کننده ای که ساینده ندارد استفاده کنید و پس از تمیز کردن ، همیشه آن را خشک کنید.

فلسفه تاس 

یکتاپرستی :1          آسمان و زمین :2          پندار نیک ،گفتار نیک ،کردا ر نیک : 3

شمال، جنوب ،مشرق ،مغرب:4        خورشید،ماه ،ستاره ،آتش ،رعد :5          شش روزآفرینش :6

سند دیگری حکایت دهنده ظرفی است نقره ای از دوره ی ساسانی که در طرح و نقش های این ظرف نشانگر بازی کردن سربازان ساسانی به بازی تخته نرد و کشتی است . سند سوم شعری است که فردوسی در  وصف شطرنج در شاهنامه اش سروده است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *