دسته بندی نشده

آموزش بازی تخته نرد

آموزش تخته نرد خاتم کاری صاحب جمع

آموزش تخته نرد یا نردشیر یک نوع بازی قدیمی دونفره است که برای بازی با آن هر بازیکن به 15 مهره نیاز دارد.البته رنگ مهره ها برای هر نفر متفاوت است.معمولا مهره های این بازی به دو رنگ سیاه و سفید طراحی می شوند.تولیدی تخته نرد ، در این مطلب میخواهد نحوه بازی با تخته نرد اصفهان را به شما یاد می دهد.اگر دوست دارید تا با آموزش تخته نرد و قوانین مربوط به آن آشنا شوید ، تا پایان این مطلب را مطالعه کنید.

تخته نرد ارزان اصفهان ، دارای 24 خانه مثلثی شکل باریک با رنگ ها و اندازه های متفاوت است که این مثلث ها به 4 دسته 6 تایی تقسیم بندی شده اند و مثلث ها معمولا با اعداد 1 تا 24 نامگذاری میشوند.با توجه به این مطالب ، متوجه خواهیم شد که در زمین تخته نرد ، 4 قسمت وجود دارد که هر دو قسمت مربوط به یک بازیکن است.در شکل زیر یک نمونه از تخته نرد نمایش داده شده است.

تخته نرد اصفهان

نحوه چیدن مهره ها روی زمین بازی

دو بازیکن روبروی یکدیگر مینشینند و شروع به چیدن مهره ها مینمایند.برای چیدن مهره ها مطابق با شکل بالا عمل میکنیم.به اینصورت که بازیکن 1 ، دو مهره را در نقطه 24 ، سه مهره در نقطه 8 ، پنج مهره در نقطه 13 و 5 مهره را در نقطه 6 قرار دهد و بازیکن 2 نیز به همین شیوه مهره های خود را تنظیم کند.برای آشنایی بیشتر با نحوه چیدن مهره ها ، میتوانید از شکل بالا کمک بگیرید.

برای شروع بازی باید تاس بیندازید و کسی که مجموع تاس بیشتری بیاورد ، شروع کننده بازی خواهد بود.اما آیا میدانید ، نحوه حرکت دادن مهره ها در این بازی چگونه است؟اگر در ادامه با تولید کننده تخته نرد همراه باشید ، از نحوه حرکت دادن مهره ها در بازی تخته نرد نیز مطلع خواهید شد.

هر بازیکن برای حرکت دادن مهره ها باید دو تاس را همزمان باهم بریزد و اعداد به دست آمده ، بیانگر تعداد دفعات جابجایی شماست.مثلا اگر یکی از تاس ها 4 و دیگری 5 باشد ، به این معناست که شما میتوانید یک مهره را 4 خانه حرکت دهید و دیگری را 5 خانه و یا اینکه یک مهره را به اندازه 4 خانه و همان مهره را 5 خانه دیگر حرکت دهید.

قوانین بازی تخته نرد

قانون اول:اگر همزمان دو تاس یکسان آوردید ، جایزه شما این است که شما دو حرکت اضافه تر انجام دهید.به عنوان مثال اگر هر دو تاس 5 بودند شما میتوانید ، 4 حرکت 5 تایی انجام دهید که مجموعا میشود 20 حرکت.

قانون دوم:در بعضی از موارد ممکن است ، تاس بیندازید و عددی بیاورید که نتوانید آن را روی صفحه پیاده سازی کنید.در این مواقع نوبت شما خواهد سوخت و نوبت به بازیکن بعدی داده میشود.

قانون سوم :بطور کلی در بازی تخته نرد ، آن بازیکنی برنده است که زودتر از حریف خود ، تمام مهره های خود (15 مهره) را از زمین بازی خارج کند.البته به این نکته توجه کنید که فقط زمانی می توان شروع به خارج کردن مهره ها نمود ، که آن مهره ها در زمین شما قرار داشته باشند.

نتیجه گیری

در بازی تخته نرد ، هر دو بازیکن بعد از چیدن مهره ها روی زمین بازی ، تاس میریزند و آن کسی شروع کننده بازی است که مجموع تاس بیشتری آورده باشد.بعد از آن هر کدام از بازیکنان مهره های خود را طبق دو عدد روی تاس ، طبق عقربه های ساعت و یا خلاف آن حرکت میدهند و در آخر از زمین بازی خارج میکنند و در پایان آن کسی برنده است که زودتر همه‌ی مهره‌های خود را از زمین بازی خارج نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *