آموزش تخته نرد

تاریخچه شطرنج و قوانین آن

تاریخچه شطرنج و قوانین آن و فروشگاه صنایع دستی خاتم خدماتی مانند تولید و فروش تخته نرد خاتم کاری در اصفهان را ارائه میدهد شما میتوانید تخته نرد مورد علاقه خود را به ما سفارش دهید . تخته نرد ها و شطرنج های ما از بهترین کیفیت برخوردار است. شطرنج یکی از بازی های محبوب میباشد و بسیاری افراد درباره تاریخچه شطرنج بسیار کنجکاو هستند بنابراین ما تصمیم گرفتیم تاریخچه آن را برای شما بیان کنیم.

منشا شطرنج همچنان مورد بحث و مجادله است. هیچ شواهد معتبری وجود ندارد که شطرنج به شکلی نزدیک به بازی مدرن قبل از قرن 6 میلادی وجود داشته باشد. قطعات بازی موجود در روسیه ، چین ، هند ، آسیای میانه ، پاکستان و جاهای دیگر که مشخص شده است قدیمی تر از آنهایی هستند که اکنون با آنها بازی میکنند. یکی از  بازی های قبلی یک بازی جنگی به نام چاتورانگا بود ،  چاتورانگا در قرن هفتم در شمال غربی هند در حال شکوفایی بود و به عنوان اولین پیش درآمد شطرنج مدرن شناخته می شود زیرا دارای دو ویژگی اصلی بود که در همه انواع بعدی شطرنج یافت می شد. قطعات مختلف قدرت های مختلفی داشتند.اینکه چاتورانگا چگونه تکامل یافته مشخص نیست. برخی از مورخان می گویند چاتورانگا ، روی تخته 64 مربع با تاس بازی می شده ، به تدریج به شطرنج (یا چترنگ) تبدیل شد ، این بازی یک بازی دو نفره بود که  پس از سال 600 میلادی در شمال هند ، پاکستان ، افغانستان و مناطق جنوبی آسیای میانه محبوب بوده است. شاترانج به چاتورانگا شباهت داشت و موقعیت های اولیه پیاده ها و شوالیه ها تغییری نکرده اند ، اما تغییرات منطقه ای و زمانی قابل توجهی برای سایر قطعات وجود دارد.

تاریخچه شطرنج و قوانین آن

این بازی به شرق ، شمال و غرب گسترش یافت و خصوصیات کاملاً متفاوتی به خود گرفت. در شرق که توسط زائران بودایی ، بازرگانان جاده ابریشم و دیگران حمل می شد ، به یک بازی با دیسک های نوشته شده تبدیل شد که اغلب در تقاطع خطوط تخته قرار می گرفتند و در داخل میادین قرار نمیگرفتند. حدود سال 750 شطرنج به چین رسید و در قرن یازدهم به ژاپن و کره رسیده بود. شکلی از چاتورانگا یا شطرنج از طریق ایران ، امپراتوری بیزانس و شاید مهمتر از همه ، امپراتوری در حال گسترش عربستان به اروپا راه یافت. مسلمانان تا قرن دهم شطرنج را به آفریقای شمالی ، سیسیل و اسپانیا بردند. اسلاوهای شرقی آن را تقریباً در همان زمان به کیوان روس گسترش دادند. وایکینگ ها بازی را تا ایسلند و انگلیس پیش بردند.بازی های شطرنج و تاس به طور دوره ای توسط پادشاهان و رهبران مذهبی ممنوع می شد. به عنوان مثال ، پادشاه لوئی نهم در سال 1254 این بازی را در فرانسه ممنوع کرد.  مجموعه شطرنج اغلب با ثروت ، دانش و قدرت همراه بود. این بازی  مورد  علاقه پادشاهان هنری اول ، هنری دوم ، جان و ریچارد اول انگلیس ، فیلیپ دوم و آلفونسو X (حکیم) اسپانیایی و ایوان چهارم (وحشتناک) روسیه بود. این بازی از اوایل قرن 15 به عنوان بازی سلطنتی شناخته می شد.

استاندارد سازی قوانین : قوانین مدرن و شکل ظاهری قطعات با تغییرات گسترده منطقه ای به کندی تکامل یافت. شطرنج پس از دو تغییر قانون اساسی که پس از 1475 محبوب شد ، بزرگترین پیشرفت خود را داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *