دسته بندی نشده

چگونه بازی شطرنج می تواند سلامت روان ما را بهبود بخشد

معجزه شطرنج برای تقویت مغز

شطرنج که اصالتاً اهل هند است و با بیش از 1500 سال سابقه ، یک بازی استراتژیک است که برای مردم سود دارد.این بازی مانند بازی تخته نرد اصفهان ، می تواند سرگرمی فراهم کند اما رشد فکری ، عاطفی و اجتماعی را نیز فراهم می کند.

متخصصان اشاره می کنند كه شطرنج از بیماری آلزایمر جلوگیری می کند.متخصصان مغز و اعصاب اظهار داشتند که بین ورزش ذهنی بیشتر و خطر کمتر ابتلا به زوال عقل یا آلزایمر رابطه معکوس وجود دارد.شطرنج مهمترین بازی برای تمرین ذهن ، شناخته شده است.ثابت شده است که هر دو نیمکره مغز در طی یک بازی شطرنج فعال می شوند.از نیمکره چپ برای شناسایی قطعات و از سمت راست برای شناسایی حرکات و الگوها استفاده می شود.

مهارتهای فضایی نیز بهبود می یابند ، زیرا هنگام بازی در مقابل صفحه شطرنج باید موقعیت همه مهره ها و حرکات آنها را درک کنید.لازم است مکان قبلی قطعات را برای تجسم موقعیت های آینده به خاطر بسپارید.

چندین مطالعه نشان می دهد کودکانی که در سنین پایین ذهن شطرنج دارند ، در حل مسئله ، خواندن و ریاضی بهتر هستند و به طور کلی بهتر فکر می کنند.

یک مزیت بزرگ بازی شطرنج این است که رشد دندریت ها را تحریک می کند.دندریت ها فرایندهای شاخه ای سلول های عصبی هستند که به انتقال سیگنال های عصبی کمک می کنند.رشد آنها سرعت و کیفیت ارتباطات عصبی را افزایش می دهد ، که به بهبود پردازش کلی مغز کمک می کند و منجر به بهبود توانایی های شناختی می شود.

علاوه بر این ، این تمرکز را بهبود می بخشد ، زیرا یک بازی است که در آن هر حرکت نیاز به توجه دارد.تمرکز مداوم روی بازی ، مشاهده هر حرکت ، برنامه ریزی حرکت بعدی و تجسم ، شامل پردازش زیادی از مغز است و مغز برای سایر موقعیت های روزمره ورزش داده می شود.مطالعات متعدد درباره دانشجویان در ایالات متحده ، روسیه ، چین و جاهای دیگر بارها و بارها ثابت کرده است که توانایی تمرکز جوانان با شطرنج بیشتر می شود.

مهارت خواندن را بهبود می بخشد

دکتر استوارت مارگولیس در سال 1991 ، عملکرد خواندن 53 دانش آموز ابتدایی را که در یک برنامه شطرنج شرکت کرده بودند مورد مطالعه قرار داد و آنها را در مقایسه با دانش آموزان غیر شطرنج در منطقه و سراسر کشور ارزیابی کرد.وی نتایج قطعی یافت که بازی شطرنج باعث افزایش عملکرد در خواندن می شود.

کودکان با نیازهای ویژه آموزشی می توانند در صورت درگیر شدن در برنامه های شطرنج مدارس و کلوپ های شطرنج ، توانایی های خود را در یادگیری و تعامل با سایر کودکان بهبود بخشند.

امروزه بازی های شطرنج توسط برخی از درمانگران به عنوان نوعی روان درمانی برای درمان اختلالات روانی به جای استفاده از روش های روانشناختی استفاده می شود.

شطرنج ابزاری برای پرورش ذهن

ضریب هوشی شما را بالا می برد

آیا افراد باهوش شطرنج بازی می کنند یا شطرنج باعث می شود افراد ، باهوش شوند؟مطالعات علمی نشان داده است که انجام این بازی در واقع می تواند ضریب هوشی فرد را افزایش دهد.بنابراین یک صفحه شطرنج بگیرید و ضریب هوشی خود را ارتقا دهید!یک تخته چوب خوب با منبت کاری برای مدت طولانی دوام خواهد آورد و سالها سرگرمی را برای شما فراهم می کند.

سکته مغزی یا ناتوانی را بهبود می بخشد

شطرنج مهارت های حرکتی خوبی را در افرادی که دارای معلولیت هستند یا دچار سکته مغزی یا حادثه ناتوان کننده جسمی دیگر شده اند ، ایجاد می کند.این شکل از توانبخشی نیاز به حرکت مهره های شطرنج در جهات مختلف دارد (جلو ، عقب ، حرکت مورب به جلو ، حرکت مورب به عقب) ، که می تواند به پیشرفت و تنظیم دقیق مهارت های حرکتی بیمار کمک کند.بازی همچنین می تواند تمرکز عمیق و آرامش را تحریک کرده و به تمرکز و آرامش بیمارانی که درجات مختلف اضطراب را تجربه می کنند ، کمک کند.

بازی شطرنج برای تقویت مغز مفید است.در حقیقت ، بازی شطرنج یک دوئل روانشناختی است که نیاز به استقامت ، اراده برای پیروزی ، سرسختی ، آمادگی برای جنگ و مقاومت زیادی دارد.اگر به طور منظم شطرنج بازی نمی کنید ، ممکن است بخواهید پس از دانستن این داده ها ، در مورد آن تجدید نظر کنید.

این مقاله توسط فروشگاه صنایع دستی خاتم ، تولیدکننده تخته نرد ارائه شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *